ROK SZKOLNY 2023/2024
Jasełka
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia należy do najpiękniejszych w roku. Tradycją Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą są coroczne spotkana opłatkowe i przedstawienia jasełkowe. Jasełka Bożonarodzeniowe to szczególne widowiska, które dostarczają oglądającym wielu wrażeń i wzruszeń. Wychowankowie naszej placówki wystawiają je dla zaproszonych gości, dyrekcji, kadry pracowniczej oraz całej społeczności uczniowskiej. Tak też było i w tym roku. 13 grudnia 2023 roku w magicznym otoczeniu dekoracji Bożonarodzeniowych młodzież przedstawiła historię narodzenia Dzieciątka Jezus wplatając ją we współczesne czasy. Aktorzy z wielkim przejęciem i zaangażowaniem odgrywali swoje role. Inscenizacja nawiązująca do problemów osób starszych bardzo podobała się wszystkim oglądającym.
Po odczytaniu fragmentu Pisma Świętego i podzieleniu opłatkiem rozpoczęła się wieczerza wigilijna. Przepyszne dania zostały przygotowane przez naszych uczniów szkoły branżowej o kierunku kucharz i panie kucharki pod okiem nauczycieli przedmiotów gastronomicznych.
Dziękujemy przybyłym gościom za uświetnienie naszej uroczystości swoją obecnością oraz wszystkim, którzy pomagali w jej przygotowaniu: wychowankom, wychowawcom i nauczycielom oraz pracownikom obsługi.
Życzymy zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym 2024 Roku.
Koordynatorzy:
Wioletta Łygan
Renata Gębka
Próbna ewakuacja
Uczniowie i pracownicy MOS w Solcu nad Wisłą 24.10.2023 roku o godzinie 11.00 oraz filii w Szymanowie o godzinie 12.00 brali udział w próbnej ewakuacji. Wszyscy sprawnie opuścili budynek i udali się na miejsce zbiórki. Dzięki takim działaniom młodzież jest przygotowana do właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia.
Iwona Patyk
Kamil Madej
ROK SZKOLNY 2022/2023
III Bieg z flagami o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego
21.05.2023 grupa 14 wychowanków wzięła udział w III Biegu z Flagami o Puchar Marszałka Województwa Lubelskiego. Zawody te odbyly się w pìęknej scenerii zamku w Janowcu nad Wisłą.Dwoje z naszych podopiecznych znalazlo się na podium tego wydarzenia sportowego.Wiktoria Koszuta zajęła drugie miejsce natomiast Norbert Maćkowiak uplasował sie na miejscu trzecim. Z wszystkich uczestników jesteśmy bardzo dumni a zwycięzcom bardzo gratulujemy. Do zobaczenia za rok!!!
Opiekunowie E.Winiarczyk-Waleniak, A. Węgorowska, R. Połowin
Wizyta w Nadleśnictwie Kraśnik - Ścieżka Edukacyjna Kleniewo
W piątek 12 maja wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce krajoznawczej. Udaliśmy się do jednego z obiektów edukacji leśnej Nadleśnictwa Kraśnik. Po ścieżce przyrodniczej „Kleniewo” oprowadzała nas Pani Dominika Kołodziejczyk – pracownik Nadleśnictwa Kraśnik. Młodzież z zainteresowaniem słuchała pani leśnik, opowiadającej o florze i faunie zwiedzanego regionu. Spacer długą, bo aż 3 km ścieżką nikomu nie sprawiał żadnych trudności. Na dam koniec odbyło się ognisko przygotowane przez gospodarzy. Nasza przewodnik przywitała i pożegnała się z nami słowami Darzbór, jest to tradycyjne powitanie leśników i myśliwych, którzy witają się, żegnają się lub życzą sobie powodzenia na polowaniu: „niech cię bór obdarza, niech przynosi ci dary”.
Opiekunowie: Anna Guzowska, Iwona Patyk, Iwona Serafin
XLIV Turniej Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego
Sukces wychowanków w XLIV Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego !
Uczniowie klasy VII i VIII Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą 11.05.2023 roku przystąpili do etapu rejonowego Turnieju BRD, który odbywał się
w Szkole Podstawowej nr 14 w Warszawie.
Naszą placówkę reprezentowała trzyosobowa drużyna, która wystartowała w grupie III dla uczniów szkół specjalnych i specjalnych ośrodków szkolno wychowawczych.
Do zmagań w tej kategorii przystąpiło 7 drużyn. Etap rejonowy składał się z testów – skrzyżowań i testu wiedzy. Uczniowie przygotowywali się do turnieju w czasie lekcji
edukacji dla bezpieczeństwa i zajęć popołudniowych w grupach wychowawczych.
Celem turnieju jest podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej
w szczególności poprzez:
- Popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach.
- Kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu.
- Popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
- Inspirowanie uczniów i nauczycieli do pracy u podstaw na rzecz bezpieczeństwa
w ruchu drogowym.
W organizację Turnieju włączyli się przedstawiciele:
Zarządu Polskiego Związku Motorowego w Warszawie, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu oraz Komendy Stołecznej Policji, Auto Moto Klubu ,,Rzemieślnik” w Przasnyszu
|i Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego.
Nasi wychowankowie spisali się na medal. Wykazali się bardzo dobrą znajomością wiedzy w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W rezultacie uplasowali się na II miejscu. Drużyna otrzymała puchar. Każdemu uczestnikowi zwycięskiego zespołu wręczono dyplom i nagrodę rzeczową w postaci deskorolki.
Jesteśmy dumni, że nasi uczniowie tak świetnie poradzili sobie w zmaganiach
w czasie turnieju. Byli o krok do odniesienia jeszcze większego sukcesu. Mamy nadzieję, że w przyszłości wychowankowie wykorzystają zdobytą wiedzę.
Opiekunowie: K. Madej, S. Figura,
Z. Szołajski, A. Baczkowski.
Obchody 80 rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim
Muzeum Żydów Polskich Polin od 2013 roku prowadzi akcję ,,Żonkile”, która ma na celu upamiętnienie rocznicy powstania w getcie warszawskim. W obecnym roku obchodzimy 80 rocznicę wybuchu powstania. Pamięć ta czczona jest w sposób, który zapoczątkował Marek Edelman- ostatni przywódca powstania w getcie. Człowiek ten co roku 19 kwietnia dostawał bukiet żółtych kwiatów, które następnie w ramach uczczenia powstania, składał pod pomnikiem bohaterów getta. W tym roku nasza placówka po raz pierwszy przystąpiła do ogólnopolskiej akcji społeczno- edukacyjnej upamiętniającej to wydarzenie. W ramach akcji ,,Żonkile” wychowankowie brali udział w zajęciach opartych na prelekcji filmu ,,Zdążyć przed Panem Bogiem” oraz ,,Muranów- Dzielnica Północna”. By podkreślić wyjątkowy charakter tego dnia wychowankowie własnoręcznie przygotowali papierowe żonkile- kwiaty symbolizujące pamięć i nadzieję, które później wręczyli nauczycielom, uczniom i mieszkańcom Solca nad Wisłą przypominając o rocznicy powstania w getcie warszawskim. Dodatkowo został zorganizowany wieczorek poetycki. Akcji od początku towarzyszy hasło ,,Łączy nas pamięć”, która podkreśla siłę wspólnoty i znaczenie solidarności.
Koordynatorzy: E. Winiarczyk- Waleniak, W. Łygan, I.Serafin
Rocznica Zbrodni Katyńskiej
,,My, martwi chcemy, by pamięć żyła,
Wraz z ziemią naszą krwią obryzganą,
Aby w umysłach na zawsze była:
Zbrodnia Katyńska nie zapomnianą. „
Katyń 1940
Przypadająca w kwietniu b.r. 83. rocznica zbrodni katyńskiej po raz kolejny przypomina o tragicznych losach polskich jeńców. Wydarzenia z 1940 r. zapisane na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią Polaków należą do najbardziej dramatycznych: „Tam, na nieludzkiej ziemi, zabito wiarę, nadzieję, miłość Jednym strzałem w tył głowy.”
By uczcić pamięć tych, co polegli, 26 kwietnia 2023 r. uczniowie Szkoły Podstawowej i Branżowej MOS w Solcu wzięli udział w akademii ku pamięci ofiar Katynia, Starobielska i Ostaszkowa.
Program artystyczny był dla wszystkich chwilą zadumy i refleksji oraz wspaniałą lekcją historii.
Organizatorzy akademii:
Agnieszka Kula-Kasprzycka
Izabela Mgłosiek
Marzena Dłużewska
Anna Guzowska
Milena Mróz
Europejski dzień walki z czerniakiem
12 marca obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Czerniakiem. Wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą w ramach obchodów tego dnia uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych dotyczących profilaktyki Czerniaka. Zostały one przeprowadzone przez pielęgniarkę. Na zajęciach podjęto zagadnienia związane z profilaktyką, objawami i leczeniem nowotworów skóry oraz różnicowaniem zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi zmianami na podstawie zasady ABCDE.
Opiekunowie: R. Połowin, E. Winiarczyk- Waleniak, A. Gębska, T.Tkaczyk
Pomóż ocalić życie bezbronnemu
,,Pomóż ocalić życie bezbronnemu” pod takim hasłem odbył sie XIX Ogolnopolski Konkurs dla Młodzieży o nagrodę błogoslawionego ks. Jerzego Popiełuszki realiizowanego przez fundację Pro-life. Celem konkursu bylo zachęcenie Młodzieży do refleksji nad wartością życia i godnością czlowieka.Nasz ośrodek reprezentowało kilku wychowanków: – D.Majewski napisał wiersz pt. Aborcja – J.Poniewozik i D.Cieślak zaprezentowali autorską piosenkę pt. ,,Dar Życia” -D.Sałata stworzył prezentację multimedialną dotyczącą aborcji – M.Żukowski wykonał pracę plastyczną pt. ,,Dlaczego mamo?” Pomimo, iż wychowankowie nie odnieśli tym razem sukcesu, to cieszymy się, iz podjeli wyzwanie i zmierzyli się z bardzo trudnymi tematami.Wykazali się niezwykłą oryginalnością oraz kreatywnością. Dodatkowo należy podkreślić, iz przygotowanie prac wymagało od nich przyjrzenia się wlasnym strukturom aksjologicznym.Cieszymy się, iż nasi podopieczni pomimo swojego mlodego wieku w swoich pracach wskazują, iż drugi czlowiek i jego życie stanowią dla nich wartość nadrzędna.
Opiekunowie; E.Światek, E. Winiarczyk-Waleniak
Jestem dumny, jestem Polakiem
Wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie wzięli udział w ogólnopolskim konkursie artystycznym ,, Jestem dumny, jestem Polakiem”.Organizatorem konkursu był Surge Polonia a adresatami uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.Celem konkursu było budowanie i pielęgnowanie postaw patriotycznych wśród młodego pokolenia Polaków. Nasz ośrodek zaprezentowało 4 wychowanków: D.Cieślak, J.Poniewozik zaprezentowali autorski utwór pt.,, Jestem dumny”, M.Maciuszko także zaprezentował autorski utwór ,,Patriota”, natomiast K.Więckowski zaśpiewał utwór pt ,,Dumny”. W kategorii szkoły ponadpodstawowe nasi wychowankowie D.Cieślak oraz J.Poniewozik zajęli pierwsze miejsce.Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.Zapraszamy również do wysluchania autorskich utworów naszych podopiecznych.
Wychowawcy prowadzący E.Świątek,
E. Winiarczyk-Waleniak
Świąteczne Laboratoria
W oczekiwaniu na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok, żegnamy minione miesiące. Pełni nadziei spoglądamy w przyszłość.
Pragniemy przeżyć niepowtarzalne świąteczne chwile, w pokoju i wzajemnej bliskości. Serdeczne życzenia: zdrowia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń i wielu sukcesów życzą wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka w Solcu nad Wisłą. W ramach realizacji programu #ŚwiąteczneLaboratoria, młodzież przygotowała gwiazdę makową oraz piernikowy zakątek. Celem zajęć było wprowadzenie w tematykę Świąt Bożego Narodzenia, a także inspiracje kulinarne na ten wyjątkowy czas.
Opiekunowie:
Renata Gębka,
Agnieszka Bulikowska.
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością
Trzeci grudnia to Międzynarodowy Dzień osób z niepełnosprawnością. Celem przeprowadzonych zajęć było uświadomienie trudności z jakimi borykają się osoby; z niepełnosprawnosciami; wzrokową, sluchową, ruchową oraz intelektualną w życiu codziennym.Wychowankowie wykazali się dużym zaangażowaniem i wiedzą dotyczącą tego zagadnienia.
Prowadzący; M.Gawin- Kwapisiewicz E. Winiarczyk-Waleniak P.Linart
Szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II
Dnia 28 listopada 2022 r. odbył się szkolny konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Do konkursu przystąpili uczniowie szkoły branżowej w Szymanowie. Oto laureaci:
I miejsce – Dominik Majewski kl. 2 A
II miejsce – Klaudiusz Więckowski kl. 3 A
III miejsce – Rafał Dukiel kl. 2A
Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy.
Organizatorzy:
Paweł Biniek,
Agata Zawadzka,
Kamil Patynowski
Wizyta w salonie fryzjerskim
Porządkowanie grobów
Dzień Nauczyciela w Filii w Szymanowie
Leśna szkoła z klimatem
Bądź tu i teraz
"Krajobraz osobisty" - wystawa monotypii Danuty Szałapskiej
Koncert muzyki filmowej w LCK
A może coś zmaluję...
Doradztwo zawodowe
Milionerzy
Dzień Papieski
Z kulturą mi do twarzy
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
W poszukiwaniu polskiej złotej jesieni...
Uroczyste otwarcie zmodernizowanego budynku Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą
Dołącz do drużyny Leszego
Warsztaty z rysunku w LCK
Zwycięzstwo w XV Królewskich Regatach Wiślanych
XII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
"...I o wyzwolenie jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił..."
Wczorajszego wieczoru wychowankowie z naszego ośrodka mieli przyjemność uczestniczyć w wyjątkowym muzyczno-filmowym spotkaniu w Lipskim Centrum Kultury z okazji roku 80-lecia Armii Krajowej. Wydarzenie to nosiło tytuł „…I o wyzwolenie jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił…” i łączyło w sobie muzyczną
opowieść o Armii Krajowej w wykonaniu zespołu „Sonanto” oraz pokaz filmu „Armia inne niż wszystkie”.
Opiekunowie:
J. Śledzińska, R. Połowin, A. Sochaj,
A. Baczkowski , W. Zarzycka,
D. Wierzbicka, A. Szewczyk Mężyk.
Dzień Głośnego Czytania
Udział w spektaktu: "Tak Pan mówi.." w LCK
Autorskie spotkanie z Kamilem Kozłem
Wychowankowie dnia 21 września 2022 roku wzięli udział w autorskim spotkaniu z Kamilem Kozłem pt. „Pierwszy wymiar”. Książka ta należy do gatunku fantastyki naukowej i jest przeznaczona głównie dla młodzieży. Podczas spotkania autor opowiedział o kulisach powstania swojego dzieła oraz o pomysłach na kolejne publikacje. Nasi podopieczni czekają na kolejne spotkania tego typu.
R Połowin, A. Baczkowski
Narodowe czytanie
„Słuchaj, dzieweczko!
– Ona nie słucha – (…)”
Słowami pięknej ballady „Romantyczność” Adama Mickiewicza uczniowie Szkoły Branżowej Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą rozpoczęli swój występ podczas Narodowego Czytania zorganizowanego przez Bibliotekę Gminną w Solcu. Do udziału w tej inicjatywie zachęcał Prezydent RP Andrzej Duda . W tym roku ogólnopolska akcja przypadła na dzień 3 września 2022r.
Adam Mickiewicz i epoka romantyzmu to fundament postawy Polaków na następne stulecia. Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku w Wilnie jako główna część pierwszego tomu Poezyj . Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym
z najważniejszych punktów odniesienia. To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony w 2022 roku z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru.
Prezentacja naszych wychowanków wzbudziła wśród słuchaczy wielkie zainteresowanie. Uczniowie przygotowywali się do recytacji pod kierunkiem p. Izabeli Mgłosiek. Opiekę podczas wyjścia sprawowała nad nimi p. Justyna Śledzińska
ROK SZKOLNY 2021/2022
Dzień chłopaka
Jak co roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii odbyły się uroczyste obchody Dnia Chłopaka. Z tej okazji organizatorzy na uroczystym apelu złożyli życzenia naszym chłopcom. Przeprowadzone zostały „ WYBORY MISTERA MOS” oraz zorganizowane było ognisko integracyjne.
Celem konkursu było wyłonienie trzech najatrakcyjniejszych wychowanków z MOS Szymanów. Nie liczył się tylko wygląd zewnętrzny, ale także miła aparycja, wysoka kultura osobista, elokwencja i koleżeńskość. W głosowaniu udział wzięli wszyscy wychowankowie oraz pracownicy ośrodka. Głosowanie odbyło się na specjalnych kartach do głosowania.. Laureatami konkursu zostali :
MISTER MOS – PRZEMYSŁAW KOZORYS
I WICEMISTER MOS – GRZEGORZ AUGUSTYN
II WICEMISTER MOS – DAWID WOJTKIEWICZ
Wszyscy nagrodzeni otrzymali od organizatorów dyplomy pamiątkowe oraz słodkie nagrody. Pozostali wychowankowie otrzymali również słodkie upominki Po ogłoszeniu wyników konkursu młodzież udała się na ognisko integracyjne, na którym wspólnie piekli kiełbaski i degustowali poczęstunek przygotowany przez koło gastronomiczne.
Sabina Ciepielewska
Biesiada przy ognisku w Szymanowie
Korzystając z pięknej, słonecznej pogody, wychowankowie spotkali się przy ognisku, by wspólnie spędzić poniedziałkowe popołudnie. Słoneczna aura zachęcała do gier i zabaw na świeżym powietrzu. Nasi piłkarze rozegrali zacięty mecz, kilku chłopców trenowało celność w rzutach do kosza, a reszta młodzieży zajęła się przygotowaniem ziemniaków pieczonych w ognisku. O muzyczną oprawę zadbali członkowie koła wokalnego, którzy przy akompaniamencie gitarowym pani Uli Maciąg, zachęcali do wspólnego śpiewania. Zapach pieczonych ziemniaków i dźwięki gitary rozbrzmiewały w okolicy do wieczora. Ognisko było okazją do rozmów, zabawy i integracji wszystkich uczestników.
Dorota Wierzbicka Ula Maciąg
Koło muzyczne
W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą Filia w Szymanowie
w roku szkolnym 2021/2022 kontynuowane są zajęcia w ramach koła muzycznego pt. ,,Małe marzenia’’. W kole zainteresowań biorą udział wszyscy chętni wychowankowie, którzy chcą rozwijać swoje hobby, talenty i muzyczne umiejętności lub po prostu chcą posłuchać śpiewu innych i dobrze się bawić:-)
Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają godzinę. Spotkania przybierają różnorodną formę są to m.in. wspólny śpiew ulubionych utworów przy akompaniamencie gitary, konkursy karaoke oraz zajęcia relaksacyjne z elementami muzykoterapii. Zajęcia w ramach koła muzycznego są ciekawą alternatywą spędzenia czasu wolnego. Oprócz świetnej zabawy zajęcia uczą systematyczności, obowiązkowości, odpowiedzialności oraz współdziałania w grupie. Koło muzyczne wdraża wychowanków nie tylko do aktywności artystycznej, ale również pomaga w uświadomieniu i odreagowaniu emocji.
W ramach koła muzycznego ,,Małe marzenia’’ mamy już zaplanowane ciekawe działanie, jednak na razie jesteśmy na etapie czynności organizacyjnych. Więcej informacji podamy w najbliższym czasie 🙂
Z muzycznym pozdrowieniem,
Opiekunowie koła
Podchody...
Ostanie promienie słońca zachęciły młodzież Młodzieżowego Ośrodka w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie do wzmożonej aktywności fizycznej. Duża grupa, bo aż połowa naszych wychowanków wzięła udział w podchodach. Drużyna „uciekająca” już wcześniej przygotowała dużo atrakcji dla „goniącego” zespołu. U wszystkich uczestników narodziła się nutka rywalizacji. Współzawodnictwo pozwoliło zacieśnić więzi w poszczególnych drużynach. Piękne widoki, kolory jesieni oraz świeże powietrze dobrze wpłynęły na obcowanie z naturą. Zabawie i śmiechom nie było końca. Wysiłek fizyczny w połączeniu z umysłowym wyzwolił wzmożony apetyt w naszej młodzieży. Wszyscy szczęśliwie i bezpiecznie wrócili do ośrodka a tam czekała już gorąca kiełbaska z ogniska… Jeśli aura dopisze postaramy się ponownie wyruszyć na wędrówkę po okolicznych lasach i polach.
Marta Gawin – Kwapisiewicz
A może kalambury...
Kalambury to bardzo popularna gra drużynowa i towarzyska. W naszym Ośrodku na stałe zagościła wśród ulubionych form spędzania czasu wolnego przez naszych wychowanków. W zabawie biorą udział kilkuosobowe zespoły, spośród których chętne osoby za pomocą gestów, mimiki, przedstawiają wylosowane hasła. Kategorii jest kilka: od tych łatwiejszych, jak zwierzęta, czynności, zawody, do tych nieco trudniejszych: tytuły, przysłowia, postaci. Wygrywa drużyna, która odgadnie najwięcej haseł i tym samym zdobędzie największą liczbę punktów. Nawet ci, którzy początkowo sceptycznie podchodzą do tej zabawy, pod koniec walczą jak lwy. Wszyscy uczestnicy zostają nagrodzeni słodkościami.
Kalambury uczą kreatywnego myślenia, przełamują nieśmiałość, poszerzają wiedzę. Są znakomitą okazją do wspólnego spędzania czasu i integracji grupy. Ponadto dostarczają nam wszystkim ogromną dawkę radości i dobrego humoru.
Dorota Wierzbicka
Monika Kosiór
Aneta Szewczyk-Mężyk
Śpiewać każdy może...
Po raz kolejny w naszym ośrodku w Szymanowie odbył się konkurs piosenki ,,Karaoke’’. Konkursy muzyczne cieszą się wśród naszych wychowanków dużym zainteresowaniem. Celem konkursów jest umożliwienie młodzieży prezentacji umiejętności wokalnych oraz propagowanie kultury muzycznej.
Każdy z uczestników prezentuje wybrany przez siebie utwór, następnie powołana komisja wybiera zwycięzców. Podczas każdego konkursu przyznawana jest również nagroda publiczności. Uczestnicy konkursu otrzymują dyplom oraz nagrody w postaci ulubionych słodkości. Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom i zapraszamy do kolejnych edycji konkursu.
Urszula Maciąg
Grzybobranie
Jesień to nie tylko przepiękna pora roku ale także czas gromadzenia zapasów przed zimą. Zarówno przyroda jak i ludzie wszyscy szykują się do zimowego odpoczynku. To czas zbierania owoców, warzyw, ziół oraz innych. Niezaprzeczalnie cennym darem jesieni są także grzyby. Wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solc nad Wisłą filia w Szymanowie wnikliwie analizując warunki atmosferyczne wiedzą, kiedy można się udać na grzybobranie. Czas spędzany w ośrodku to nie tylko nauka i doskonalenie umiejętności społecznych ale także różne formy pozytywnej rozrywki. Podczas weekendów, przy sprzyjającej pogodzie wychowankowie często wychodzili do lasu w poszukiwaniu wspomnianych darów jesieni. Rozpoznawanie gatunków grzybów, a szczególnie odróżnianie jadalnych od trujących, ma fundamentalne znaczenie. Jest to również przydatna lekcja na przyszłość.
Pieszy rajd do Piotrawina
Dnia 25.09.2021r. uczniowie naszego Ośrodka wraz z opiekunami Szkolnego Koła Turystyczno-Krajoznawczego i Fotograficznego panem Michałem Kosińskim i Zdzisławem Szałajskim wzięli udział w pieszym rajdzie do Sanktuarium w Piotrawinie. Przed wyjściem zostały przypomniane uczestnikom zasady bezpieczeństwa na drodze. Podczas marszu podziwialiśmy uroki krajobrazu polskiej złotej jesieni oraz zmiany zachodzące w przyrodzie. Uczniowie wytrwale liczyli kroki nie straszne były im kilometry. Około południa radośni dotarliśmy do Sanktuarium Stanisława Biskupa i Męczennika. Jest to najstarsza diecezja parafii lubelskiej. Znajduje się tu imponująca, prawdziwa gotycka świątynia, obok której stoi dzwonnica z 1791 roku. Uczniowie podziwiali kaplicę nagrobną rycerza, którego według legendy przywrócił do żywych sam Święty Stanisław, dużą uwagę zwróciły relikwie Świętego. Pełni nowej wiedzy i ciekawej historii, która została nam opowiedziana przez księdza pełniącego posługę w tej parafii zasiedliśmy przy płonącym ognisku, jedząc kiełbaski i odpoczywając dzieliliśmy się wrażeniami.
Wycieczka choć dość mecząca, była niezwykle ciekawa wychowankowie wrócili do ośrodka zadowoleni i uśmiechnięci. Do zobaczenia za rok na kolejnej wyprawie!
Karolina Główka
Pracownia gastronomiczna
Zajęcia praktyczne w zawodzie kucharz odbywają się w pracowni gastronomicznej wyposażonej w odpowiedni sprzęt. Prowadzone są one w blokach czterogodzinnych podczas, których uczniowie poznają tajemnice sztuki kulinarnej poprzez sporządzanie potraw i napojów. Następnie dokonują ich oceny za pomocą zmysłów. Degustacja wykonanych przez siebie potraw pozwala młodzieży na poznanie nowych smaków. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach gastronomicznych.
Agnieszka Bulikowska
Koło Łasucha
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii w Solcu nad Wisłą jest ukierunkowany na wszechstronny rozwój naszych wychowanków. Jednym z takich działań są zajęcia kulinarne organizowane w ramach koła łasucha. W czasie warsztatów uczestnicy wykazują się kreatywnością i samodzielnie przygotowują potrawy z wykorzystaniem przepisów, a także doskonalą umiejętności bezpiecznego posługiwania się sprzętem AGD. Uczestnicy poprzez zabawę uczą się prawidłowych nawyków żywieniowych i higienicznych. Podsumowaniem wysiłków kulinarnych jest wspólna degustacja pyszności stworzonych przez młodzież oraz zachwyt nad smakami i aromatami.
Podczas warsztatów wychowankowie oprócz samodzielnego przygotowywania posiłków, sporządzania deserów i ciast, nabywają także umiejętności pracy w grupie, nawiązywania i podtrzymywania relacji, koncentracji i odpowiedzialności. Uczestnictwo w takich zajęciach pozytywnie wpływa na ich samopoczucie i dostarcza im wiary we własne możliwości. Aktywne uczestnictwo we wspólnym gotowaniu i pieczeniu stanowi drogę do samodzielności i niezależności.
Opiekunowie Koła Łasucha
Pracownia fryzjerska
Zajęcia do praktycznej nauki zawodu o profilu fryzjer prowadzone są w dwóch pracowniach fryzjerskich. Pracownie te są wyposażone w odpowiednie narzędzia, przybory i aparaty potrzebne do zdobycia wiedzy i umiejętności zawodowych. Warsztaty prowadzone są zgodnie z tematyką lekcji. Uczniowie wykonują ćwiczenia na główkach treningowych lub modelach, którymi są koleżanki i koledzy z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii. Uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach lekcyjnych z pasja podchodzą do każdego tematu. Z dużym zapałem biorą udział w szkolnych konkursach fryzjerskich.
Karolina Główka
– nauczyciel praktycznej nauki zawodu
Warsztaty przygotowania pizzy
W dniu 17.09.2021 r. uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą uczestniczyli w warsztatach przygotowywania pizzy. Zajęcia odbyły się w restauracji „Nowa Piwnica Smaku” w Opolu Lubelskim.
Na początku spotkania jedna z kelnerek przeprowadziła krótką pogadankę, w której młodzież dowiedziała się z jakich składników robiona jest pizza oraz jakie są etapy jej przygotowywania. Następnie odbyła się część praktyczna. Uczestnicy przystąpili do przygotowania własnej pizzy. Pod okiem kucharza uczyli się rozkręcać ciasto bez wałka tylko za pomocą rąk i prawidłowego nakładania składników. Formowanie ciasta, dobieranie i układanie ulubionych dodatków okazało się przy tym świetną zabawą. Na koniec wszyscy zasiedli do wspólnego stołu i degustowali własnoręcznie zrobione pizze. Wszystkie były smaczne i kolorowe. Uczniowie wzbogacili wiedzę kulinarną i poznali specyfikę pracy w restauracji. Przyszli adepci doskonale poradzili sobie z zadaniem i otrzymali certyfikat ukończenia warsztatów przygotowywania pizzy.
Serdecznie dziękujemy Pani Kasi właścicielce restauracji „Nowa Piwnica Smaku” za zorganizowanie warsztatów. Dzięki nim nasza młodzież uczyła się przez zabawę. Wzbogacili wiedzę i przyswajali umiejętności potrzebne w życiu codziennym. Uczyli się współpracy, rozwijali kreatywność i ćwiczyli kulturalne zachowania w miejscach publicznych. Przede wszystkim czerpali radość z odniesionego sukcesu. Dziękujemy!!!
Organizatorzy wyjazdu
Renata Połowin Aneta Gębska
XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia to akcja edukacyjna, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia po długich wakacjach, a także uświadomić, iż jej znajomość jest niezbędna w życiu codziennym. Celem akcji jest też propagowanie nauczania matematyki poprzez zabawę.
W piątek 1 października 2021 roku po raz piąty w naszym ośrodku, a po raz jedenasty na świecie obchodziliśmy to wielkie międzynarodowe matematyczne święto. Tegoroczna akcja odbyła się pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. W tym dniu ludzie
z całego świata udowadniają, że można uczyć się tabliczki mnożenia
z przyjemnością, a jej znajomość owocuje.
Uczniowie przez tydzień przygotowywali się do obchodów. Na lekcjach matematyki aktywnie przypominali sobie tabliczkę mnożenia. Główna część imprezy odbyła się na szkolnym holu. Komisja Egzaminacyjna przeprowadzała krótkie egzaminy z tabliczki mnożenia dla uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły. Wybierano los z pięcioma przypadkami mnożenia, a egzaminowani, którzy poprawnie odpowiedzieli na zadawane pytania otrzymywali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Akcja spotkała się z bardzo miłym odzewem nie tylko ze strony uczniów, lecz również pracowników ośrodka. Otrzymane certyfikaty są motywacją do dalszego pogłębiania wiedzy matematycznej i osiągania lepszych wyników w szkole.
Gratuluję wszystkim, którym udało się zdobyć tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia i dziękuję za udział w akcji.
Koordynator akcji:
Marzena Dłużewska
Konkurs Moja ulubiona piosenka
W dniu 09.10.2021r. odbył się finał konkursu „Moja ulubiona piosenka”. Organizatorami były panie: Renata Połowin, Wanda Zarzycka i Monika Moskwa. Przedsięwzięcie to miało na celu prezentację umiejętności wokalnych i inspiracji twórczych wychowanków, a także oswajanie się z występami przed publicznością. Uczestnicy doskonale poradzili sobie z zadaniem. Zaśpiewali swoje ulubione utwory oraz piosenki własnego autorstwa. Jedne opowiadały o życiu wychowanków i ich uczuciach, inne zaś w humorystyczny sposób opisywały wychowawców. Wszyscy konkurenci oklaskiwani byli gromkimi brawami. Nad wyłonieniem zwycięzców czuwało Jury w skład, którego wchodzili wychowankowie oraz wychowawca. Wszyscy konkurenci otrzymali dyplomy oraz słodki upominek. Ostatecznie wyłoniono trzy pierwsze miejsca.
Po konkursie odbyła się dyskoteka. Młodzież tańczyła przy dźwiękach ulubionych hitów. To było popołudnie pełne radości i pozytywnych wrażeń.
Renata Połowin
Koncert "Krzyk wolności - Piosenki Powstania Warszawskiego"
W dniu 10.10.2021r. nasi wychowankowie wysłuchali koncertu zespołu Sonanto pt. „Krzyk wolności – Pieśni Powstania Warszawskiego”, który odbył się w Lipskim Centrum Kultury. Odśpiewane utwory były pełne wzruszeń i emocji. Fantastyczna akustyka budowała niesamowity klimat koncertu, który potęgował doznania muzyczne. Artyści oddali hołd i upamiętnili tragiczne czasy oraz walczących o wolność Polaków. Dzięki narracji konferansjera młodzież przypomniała sobie o dramatycznych losach niektórych bohaterów Powstania Warszawskiego. Ta niecodzienna lekcja historii na długo pozostanie naszym uczniom w pamięci.
Renata Połowin
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
„ Miarą kultury społeczeństwa jest szacunek okazywany stanowi nauczycielskiemu” – Eliza Orzeszkowa
Dnia 13 października 2021 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu Nad Wisłą odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli: Starosta Powiatu Lipskiego Sławomir Śmieciuch, dyrekcja, nauczyciele, wychowawcy, pracownicy administracji, ochrony, obsługi oraz wychowankowie. Uroczyste spotkanie rozpoczęło się od powitania gości oraz piosenki wykonanej przez wychowankę Elżbietę Łabencką. Kolejnym punktem akademii było przedstawienie pt.: „Awans zawodowy”. Na koniec uczniowie zatańczyli taniec ZUMBY. Akademia została przygotowana przez wychowanków pod kierunkiem: Aleksandry Węgorowskiej, Marty Jasińskiej i Zdzisława Szołajskiego. Dziękując za życzliwość, poświęcenie, codzienny trud pracy i dobre słowo, młodzież złożyła wszystkim pracownikom placówki życzenia. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło również w kierunku dyrekcji i pracowników MOS z ust Pana Starosty Sławomira Śmieciucha. Na zakończenie głos zabrała Pani Dyrektor Bożena Kopcińska, która podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz wręczyła nagrody dyrektora.
Aleksandra Węgorowska
Charytatywny bieg w Hucie
W sobotę 16.10.2021 r. wychowankowie MOS Solec nad Wisłą filia w Szymanowie pod opieką wychowawców Edyty Bojskiej i Anety Szewczyk – Mężyk uczestniczyli w charytatywnym biegu „Ruszamy z kopyta”. Biorąc udział w wydarzeniu pomagali dzieciom z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie w zbieraniu pieniędzy na dokończenie budowy hali do hipoterapii, której oni bardzo potrzebują.
Dziesięciu śmiałków z naszego ośrodka wystartowało w kategorii 12+ pokonując odcinek 2000 m. Szymon Woźniak pobiegł najlepiej z naszej drużyny zajmując III miejsce na podium. Wszyscy pokonali odcinek mety z uśmiechem na twarzy i radością w sercu, wiedząc, że robią coś wielkiego, bo to nie o medale i nagrody jest walka, lecz o pomoc niesioną drugiemu człowiekowi. Wychowankowie próbowali również swoich sił w dwu godzinnym maratonie zumby. Okazało się, że niektórzy mają duży talent i predyspozycje do takiej formy tańca i rozrywki, a także duże poczucie humoru. Zmęczona młodzież mogła się posilić ciepłym bigosem, kiełbaską z grilla i napić gorącej herbaty. Wspólnie z innymi biesiadować przy ognisku. Było wiele radości i moc atrakcji: zabawy, konkursy, występ artystyczny „dzieciaków huciaków”, kiermasz, na który my również przekazaliśmy słodkości przygotowane wcześniej, podczas koła cukierniczego i które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wróciliśmy do placówki z medalami na szyi, które będą nam przypominały ten miło spędzony dzień.
Edyta Bojska
Festiwal Pieśni i Poezji Patriotycznej
Dnia 16 listopada 2021 roku wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą wzięli udział w III Festiwalu Pieśni i Poezji Patriotycznej zorganizowanym przez Lipskie Centrum Kultury.
Dzięki dużemu zaangażowaniu i systematycznej pracy zespół „Małe Marzenia” został laureatem w kategorii szkół ponadpodstawowych. W tej samej konkurencji w kategorii zespoły uzyskaliśmy również trzy wyróżnienia.
Młodzi artyści otrzymali puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Pełni wrażeń i w dobrych humorach wrócili do ośrodka.
Uczniowie byli przygotowywani przez: Annę Kowaleczka, Wioletę Łygan, Agatę Zawadzką, Agnieszkę Kulę- Kasprzycką.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Spotkanie ze Sławomirem Koprem
W dniu 4 listopada wychowankowie w MOS w Solcu nad Wisłą uczestniczyli w spotkaniu autorskim z ekspertem historycznym, autorem wielu książek, publicystą oraz scenarzystą Sławomirem Koprem. Spotkanie odbyło się w Lipskim Centrum Kultury pod hasłem „Ojcowie Niepodległości: Piłsudski, Dmowski, Paderewski. Ich wzajemne relacje, zasługi, błędy”. W czasie wykładu autor przytoczył w ciekawy i humorystyczny sposób wiele wydarzeń z tych trudnych dla Polski czasów. Opowiadał o poświęceniu, jakiemu oddali się Ci zasłużeni przywódcy, aby odzyskać Niepodległość.
Młodzież dowiedziała się wiele ciekawostek i mało znanych faktów z ich życia. Była to dla nich niezapomniana lekcja historii.
Organizatorzy:
Aleksandra Węgorowska
Renata Połowin
Anna Kowaleczka
Recital "Jadą Ułani..."
W dniu 07 listopada wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą uczestniczyli w Lipskim Centrum Kultury w recitalu pt. „Jadą Ułani…” . Wychowankowie wysłuchali pieśni patriotycznych i legionowych zaprezentowanych przez gwiazdę polskiej sceny operowej, operetkowej i estrady, a jednocześnie wspaniałego malarza – Piotra Rafałki. Artyście towarzyszyli: Adam Sychowski – fortepian, Anna Barańska-Wróblewska – konferansjerka.
Niedzielny recital w wykonaniu wspaniałego artysty wzbudził zachwyt młodzieży, która oklaskami nagradzała wszystkie prezentacje. Była to piękna lekcja, wspominająca najważniejsze wydarzenia w historii Polski przebiegająca w atmosferze refleksji, wzruszeń i radości.
Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy Piotra Rafałki „100 portretów na 100-lecie Odzyskania Niepodległości”.
Renata Połowin
Spektakl Czerwień
W dniu 7 listopada młodzież naszego ośrodka miała przyjemność być w Lipskim Centrum Kultury na premierze spektaklu „Czerwień”. Sztukę wystawiły trzy amatorskie grupy teatralne: „Otwarte drzwi”, Dzień za Dniem”, „Bim-Bom”. To niezwykłe widowisko przedstawiało prawdziwą historię dziewczyny, której przeżycia z czasów II wojny światowej odmieniły całe jej życie. Wspaniała gra aktorska w połączeniu z muzyką wywoła bardzo żywe emocje docierające do serca odbiorcy. Spektakl choć był krótki, to bardzo się podobał naszej młodzieży. Chwilami naprawdę chwytał za serce i bez wątpienia pobudził nie jedną osobę do refleksji wobec własnego życia.
Opiekunowie:
Renata Połowin
Aneta Gębska
Wanda Zarzyska
Zabawa Andrzejkowa w Szymanowie
Zgodnie z polską tradycją, wspólnie z uczniami szkoły branżowej MOS Szymanowie, zorganizowaliśmy zabawę andrzejkową.
Magiczny wieczór miał miejsce 26 listopada 2021 roku i rozpoczął się od wróżb i zabaw. Losowaliśmy imię sympatii
i zawód jaki będziemy wykonywali w dorosłym życiu. Przepowiadaliśmy przyszłość, lejąc wosk przez dziurkę od klucza. Interpretowaliśmy wróżby w oparciu o klucz, pierścionek, pieniądz, kostki cukru, itp.
Podczas wspólnych konkursów i zabaw uruchomiliśmy pokłady energii i duże ilości humoru, co uwidoczniło się w późniejszych tańcach na parkiecie w czasie dyskoteki.
Po tak solidnej dawce ruchu „podreperowaliśmy” nasze siły słodyczami i przekąskami przygotowanymi na tą okazję.
Zabawa była przednia. Oby dobre wróżby się zrealizowały według starego porzekadła: „Co zobaczysz na Andrzeja, to się spełni – jest nadzieja.”
Organizatorzy zabawy andrzejkowej:
Edyta Bojska
Izabela Mgłosiek
Dorota Wierbicka
Twarze Niepodległej...
Oferta Lipskiego Centrum Kultury po raz kolejny okazała się bardzo atrakcyjna dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie. Konkurs ogłoszony przez LCK zatytułowany „Twarze Niepodległej” pozwolił wychowankom MOS wykazać się swoimi talentami plastycznymi. Grupa wychowanków, na co dzień prężnie działająca w kole artystycznym „Autoportret” przygotowała prace konkursowe. Prowadząca koło pani Justyna Śledzińska czuwała nad przygotowaniem prac, zarówno pod względem artystycznym jak i merytorycznym. Całość przedsięwzięcia bardzo zaangażowała młodzież żywo zainteresowaną tematem „Niepoległej”. Dla wychowanków MOS to kolejna ważna lekcja obcowania z historią w szerokimi i ciekawym jej wymiarze. Wszystkim uczestnikom zmagań konkursowych życzymy powodzenia, trzymamy kciuk za naszych wychowanków i ze zniecierpliwieniem czekamy na wyniki.
Marta Gawin – Kwapisiewicz
Recital Lecha i Bożeny Makowieckich
W dniu 11 listopada 2021 r. wychowankowie MOS w Solcu nad Wisłą uczestniczyli w Recitalu Lecha i Bożeny Makowieckich, wystawionym w Kościele Wniebowzięcia NMP w Solcu nad Wisłą. W programie młodzież wysłuchała pieśni patriotycznych, które przypominały niezwykle trudną historię Polski. Spotkanie młodzieży z artystami stało się inspiracją do wysłuchania całego repertuaru oraz przeczytania ich autorskiej książki pt.”Niepodległa”. Do późnych godzin wieczornych w placówce wybrzmiewały utwory w/w muzyków, a wychowankowie opowiadali o swoich emocjach i przeżyciach jakie im towarzyszyły podczas koncertu.
W ten sposób upamiętnili 103 rocznicę Odzyskania Niepodległości i oddali szacunek za naszą wolność osobą, które zapłaciły za nią życiem.
Aleksandra Węgorowska
Wioletta Łygan
Agnieszka Kula – Kasprzycka
Konkurs szkolny "Jan Paweł II w naszej pamięci"
,,Szukajcie tej prawdy tam, gdzie ona rzeczywiście się znajduje! Jeśli trzeba, bądźcie zdecydowani iść pod prąd obiegowych poglądów i rozpropagowanych haseł! Nie lękajcie się Miłości, która stawia człowiekowi wymagania”.
Jan Paweł II, [List do młodych całego świata, 1985 r.]
Konkurs szkolny ,,Jan Paweł II w naszej pamięci” odbył się 23.11.2021 roku w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Szymanowie. Celem konkursu było poszerzenie wiedzy o Janie Pawle II.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas I – III Szkoły Branżowej. Uczniowie byli przygotowywani przez: Agatę Zawadzką, Kamila Patynowskiego i Pawła Bińka.
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Krystian Ponikowski
II miejsce: Robert Maczek
III miejsce: Stanisław Słowiński.
Ogłoszenie wyników odbyło się 06.12.2021 roku, laureatom wręczono imienne dyplomy i nagrody. Zorganizowanie konkursu cieszyło się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem ze strony młodzieży. Podopieczni mogli przypomnieć sobie postać Jana Pawła II – wielkiego Papieża i naszego rodaka.
Agata Zawadzka
Konkurs - Najpiękniejsza kartka Bożnonarodzeniowa w języku niemieckim
Dnia 3.12.2021r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą odbył się konkurs na „Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową w Języku Niemieckim”. Wychowankowie pod opieką organizatorów pani Anety Gębskiej, Karoliny Główki i Renaty Połowin, mogli wykonać jedną Kartkę Bożonarodzeniową z życzeniami w Języku Niemieckim. Konkurs przeznaczony był zarówno dla uczniów Szkoły Podstawowej, jak i Szkoły Branżowej. Swoje umiejętności zaprezentować mógł każdy, kto tylko chciał się pochwalić swoimi zdolnościami plastycznymi.
Wychowankowie bardzo przyłożyli się do wykonania swoich prac, i tym sposobem zaprezentowali wysoki poziom swoich umiejętności. Jury miało spory dylemat, żeby wybrać spośród kilkudziesięciu pięknych kartek, trzy najpiękniejsze…
Laureatami konkursu zostali:
I miejsce: Armeanca Nanu
II miejsce: Damian Gajer
III miejsce: Dagmara Kunikowska
Zwycięscy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Celem konkursu było rozbudzenie
w uczniach chęci do nauki języków obcych, a w szczególności języka niemieckiego.
Aneta Gębska
30 Finał WOŚP
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Dziękujemy wszystkim, którzy okazali wielkość swojego serca i wsparli tegoroczną zbiórkę na rzecz WOŚP. Dzięki Wam Nasi Wolontariusze na zakup nowoczesnego sprzętu do diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci zebrali kwotę 1936,34 zł W 30 Finale WOŚP grali Wychowankowie: Kamil Pilarski, Leon Chomik, Dawid Hirth, Eryk Górniak, Sebastian Bryczkowski, Dawid Cieślak, Krystian Jędral – Syroczyński, Jakub Wójcik Koordynatorzy: Iwona Patyk, Renata Połowin, Wanda Zarzycka, Agnieszka Sochaj, Agnieszka Spyt – Chuchała, Karolina Główka, Aneta Gębska Dziękujemy
Konkurs - Co wiesz o Wielkiej Brytanii?
“One language sets you in a corridor for life. Two languages open every door along the way.” – Frank Smith
„Znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze.” – Frank Smith
Cieszymy się, iż uczniowie naszej szkoły uczą się języków obcych. Dla tych, którym język angielski daje dużo przyjemności został zorganizowany konkurs pt. CO WIESZ O WIELKIEJ BRYTANII? Zmierzyło się w nim 14 uczniów z MOS-u w Solcu nad Wisłą i 9 z filii w Szymanowie. Obejmował on ogólną wiedzę o Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii. Uczniowie mogli wykazać się znajomością ciekawych miejsc, historią, literaturą, tradycjami i symbolami tych państw. W ramach nagrody uczniowie dostali m.in. słodkie upominki. Gratulacje i oczekujemy kolejnych sukcesów.
Organizator konkursu – Paweł Biniek
Innowacja pedagogiczna - Zakodowane pozdrowienia z Polski, a może i ze świata - międzyszkolny projekt edukacyjny.
Projekt trwał od maja 2021r. do grudnia 2021r. Najpierw nasi uczniowie dołączyli do tego przedsięwzięcia w Zespole Szkół Specjalnych przy Szpitalu Uzdrowiskowym „Słoneczko” w Kołobrzegu. Później pojawiły się kolejne chętne placówki. Ideą projektu było propagowanie przesyłania wiadomości w formie pocztówek lub w formie online z zastosowaniem kodowania. Celem głównym była wymiana pocztówek (po polsku i angielsku) z zakodowanymi pozdrowieniami, wiadomościami pomiędzy szkołami na terenie całej Polski oraz nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami z różnych regionów kraju . W treści umieszczano zakodowany tekst wiadomości wraz z szyfrem, dzięki któremu uczniowie mogli rozszyfrować wiadomość. Powstała strona na facebooku gdzie były zamieszczane prace uczniów ze wszystkich szkół. Była to dla naszych uczniów nauka przez zabawę.
Koordynator projektu w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą – Paweł Biniek.
Wyjazd na lodowisko
Brak śniegu zimą nie przeszkadza nam w aktywnym wypoczynku. Dnia 15 lutego 2022 roku zorganizowaliśmy wyjazd na lodowisko w Opolu Lubelskim. Celem wycieczki było propagowanie aktywnego stylu życia
i sportu zimowego, integracja grupy oraz dobra zabawa.
Uczniowie chętnie poddali się łyżwiarskim szaleństwom. Niektórzy założyli łyżwy po raz pierwszy i z ogromną determinacją starali się wygrać
z grawitacją na lodowisku. Emocji było co nie miara, wszyscy bawili się znakomicie!
W drodze powrotnej łyżwiarze uznali, że wyjazd był bardzo udany
i należy go powtórzyć.
Organizatorzy: Renata Połowin
Anna Kowaleczka
Wizyta w OSP w Solcu nad Wisłą
We wtorek 16 lutego 2022 roku nauczyciele praktycznej nauki zawodu, Karolina Główka, Agnieszka Bulikowska i Renata Gębka, zorganizowali wycieczkę do Ochotniczej Straży Pożarnej w Solcu nad Wisłą. Udział w niej wzięli uczniowie szkoły branżowej o profilu fryzjer i kucharz. Celem wycieczki było wzbogacenie wiedzy na temat ochrony przeciwpożarowej podczas zajęć praktycznej nauki zawodu.
Uczestnicy zapoznali się ze specyfiką pracy strażaka. Duże zainteresowane wzbudziło wyposażenie wozów strażackich używanych w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Prowadzący spotkanie udzielił młodzieży informacji na temat pomocy w sytuacjach zagrażających życiu i zdrowiu.
W trakcie spotkania druhowie Marcin Ciupa, Łukasz Łyczkowski i Michał Wojtala zaznajomili uczniów z ciekawostkami związanymi z ich służbą. Przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie pożaru, burzy oraz wypadku. Młodzież dowiedziała się kiedy i w jaki sposób wzywać straż pożarną. Przy okazji uczniowie utrwalili sobie numer telefonu do Staży Pożarnej (998) i numer alarmowy (112) oraz informacje, które są najważniejsze podczas zgłoszenia: KTO wzywa pomoc? GDZIE się znajduje? CO się stało?
Następną częścią spotkania było obejrzenie pojazdów i sprzętu, którego używa się podczas akcji ratowniczo-gaśniczych. Młodzież mogła wejść do wozu strażackiego i podziwiać wyposażenie, jakim dysponują druhowie podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. W dalszej części odbył się pokaz rodzajów umundurowania. Wszyscy uczestnicy wycieczki mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy w czasie przymierzania hełmu i munduru.
Wizyta w straży wywarła na uczniach bardzo pozytywne wrażenie. Uzyskana wiedza z pewnością przyda się do wykorzystania w życiu. Bardzo dziękujemy druhom za poświęcony czas, ciekawe informacje, rady i cenne wskazówki.
W drodze powrotnej młodzież dzieliła się swoimi wrażeniami i nowo nabytą wiedzą.
Ta wizyta z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci .
Karolina Główka
Ruch to zdrowie
Pomoc dla Ukrainy
Unplugget
Nad pięknym, modrym Dunajem
Bieg Tropem Wilczym Zwoleń 2022
Święto liczby π
W tym roku po raz pierwszy świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Liczby π, który każdego roku obchodzimy 14 marca, ponieważ w notacji amerykańskiej datę tę zapisuje się jako 3.14 (marzec. 14), co kojarzy się z przybliżeniem liczby π. Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs plastyczny „Portret liczby π”. Polegał na przedstawieniu tej stałej matematycznej w wybrany przez siebie sposób. Głównym celem konkursu było rozwijanie inwencji twórczej, kreatywności i aktywności uczniów, popularyzacja Dnia Liczby π oraz rozwijanie pasji i zainteresowań matematycznych i artystycznych. Uczniowie kierując się zasadą „Matematyka kołem się toczy, a liczba π nas nie zaskoczy” wykazali się dużą kreatywnością. Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:
- Dominik Bogumiło
- Julia Midor
- Iga Kwiatkowska
Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodkie nagrody. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujmy za udział, gratulujemy wyników!
Marzena Dłużewska, Renata Połowin
Relaks w kinie
W dniu 1 kiwetnia uczniowie klasy II B oraz III Ag Szkoły Branżowej przy Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą wybrali się do kina „Helios”
w Radomiu na poruszający film pt. „Sonata”.
Ekranizacja rozgrywająca się w pięknych i majestatycznych Tatrach, opisująca autentyczną historię wyjątkowego muzyka- Grzegorza Płonki, wywarła na nas niesamowite wrażenie. Nasi uczniowie ujrzeli drogę, okupioną wysiłkiem i walką, do osiągnięcia niemożliwego. W drodze powrotnej do placówki zatrzymaliśmy się na „małe co nieco”
w Mc Donald’s.
Ten dzień pełen wrażeń na długo pozostanie w naszej pamięci!
Opiekunowie wycieczki:
M. Dłużewska, I. Mgłosiek
Wizyta w OSP w Solcu nad Wisłą
Powoli zbliżające się święto patrona strażaków tj. Świętego Floriana skłoniło pracowników Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Solcu nad Wisłą filia w Szymanowie do zwrócenia szczególnej uwagi na ten szczególny zawód. W ramach szerzenia wiedzy o służbie w straży pożarnej wychowankowie odwiedzili jednostkę ochotniczej straży pożarnej w Solcu nad Wisłą. Na miejscu druh Łukasz Łyczkowski zapoznał przybyłych ze sprzętem, jakim dysponuje jednostka. Dokładanie objaśnił budowę i przeznaczenie poszczególnych elementów wyposażenia. Wspomniana jednostka dysponuje między innymi dwoma wozami bojowymi, motorówką, saniami lodowymi oraz quadem. Wychowankowie mieli możliwość zobaczenia z bliska każdego ze sprzętów i co ważne można było również wsiąść do środka a to nie lada gradka. Oczywiście nie obyło się bez sesji zdjęciowej, również podczas przymierzania umundurowania. W czasie spotkania z druhem Łukaszem dowiedzieliśmy się między innymi, co oznacza skrót, który widnieje na budynku remizy tj. OSP KSRG Solec nad Wisłą. Jest to oznaczenie Ochotniczej Straży Pożarnej, która istnieje w Krajowym Systemie Ratowniczo Gaśniczym, która jest integralną częścią organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Strażacy ochotnicy mają bardzo ważne zadania i nie jest to tylko gaszenie pożarów, ale także: ratownictwo techniczne a w szczególności na drogach podczas wypadków i kolizji, ewakuacja poszkodowanych lub zagrożonych ludzi i zwierząt oraz zagrożonego mienia, oznakowanie oraz zabezpieczenie miejsc prowadzenia działań ratowniczych, udział w alarmowaniu i ostrzeganiu ludności o zagrożeniach, wykonywanie kwalifikowanej pierwszej pomocy a nawet integrowanie społeczności lokalnej. Zadań straży pożarnej jest bardzo wiele a jej zakres działania z czasem rozszerza się coraz bardziej. Solecka ochotnicza straż pożarna jest wyjątkowa chociażby ze względu na swoje położenie. Bliskość największej rzeki w kraju powoduje, że zakres działania straży ogniowej przenosi się również na wodę. Dotyczy to nie tylko gorących miesięcy, gdy Nadwiślańskie plaże wypełnione są odpoczywającymi przybyłymi do malowniczego Solca nad Wisłą lub okolic, ale także działań podejmowanych, gdy na wodzie pływa niebezpieczna lodowa kra. Wyjazd do strażnicy w Solcu nad Wisłą była to świetna lekcja, która wyposażyła nas w duży zasób nowej wiedzy. Za gościnność i codzienną służbę druhom bardzo dziękujemy i liczymy na kontynuacje owocnej współpracy w kolejnych latach.
Sylwia Sochaj
Marta Gawin Kwapisiewicz
Holokaust - Pamiętamy
Dnia 17 maja 2022 r., w MOS Solec nad Wisłą z filią w Szymanowie , odbył się szkolny konkurs – „ Holocaust – Pamiętamy”. Do konkursu przystąpiło 9 uczniów szkoły branżowej I stopnia w Szymanowie. Głównym celem konkursu było upamiętnienie ofiar i kultywowanie szacunku dla narodów, których udziałem była masowa zagłada oraz upowszechnienie wiedzy na temat wydarzeń związanych z Holocaustem, powstaniem w getcie warszawskim, ale również poznanie historii Żydów w Polsce. Uczniowie, którzy wzięli w nim udział zostali nagrodzeni słodyczami. A o to efekty od samego przystąpienia do konkursu aż po dzień wyników i rozdania nagród.
Opiekunowie konkursu:
Paweł Biniek
Agata Zawadzka
Międzynarodowy Dzień Położnej i Pielęgniarki
Uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców przygotowali część artystyczną na uroczyste obchody Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej. Występ odbył się w Lipskim Centrum Kultury w dniu 17.05.2022 r. Wyszło rewelacyjnie! Było dużo śmiechu i dobrej zabawy. Brawo dla naszej zdolnej młodzieży.
Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa
Mechanik samochodowy czy murarz - tynkarz? Jaki zawód wybrać po ukończeniu szkoły podstawowej?
Jakie są zawody przyszłości? Jakie predyspozycje i umiejętności potrzebne są do wykonywania określonych zawodów? Na te i inne pytania uczniowie klasy VII i VIII Szkoły Podstawowej w Solcu mogli znaleźć odpowiedź podczas Dni Otwartych w Zespole Szkół Technicznych w Siennie, gdzie nasi uczniowie odbywają praktyki zawodowe. Dziękujemy za zaprezentowanie warsztatów szkolnych, bazy dydaktycznej szkoły oraz za… smaczną kiełbaskę i dawkę dobrego humoru.
Opiekunowie: U.Maciąg, M. Moskwa, S. Figura
Wycieczka Kozłówek - Majdanek - Lublin
Wspólny wyjazd klas pierwszych i drugich szkoły branżowej MOS odbył się 19 maja 2022r. Z wycieczki zorganizowanej w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę” skorzystało 45 uczniów. Celem wycieczki było poznanie dziedzictwa narodowego Lubelszczyzny oraz wyrabianie szacunku wśród młodzieży dla osób pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Pierwszym odwiedzonym miejscem na naszej trasie była Kozłówka. Tam zwiedziliśmy zespół pałacowy Zamoyskich, otoczony ogrodami, posiadający autentyczne wyposażenie z XIX w., zgromadzone przez ordynata kozłowieckiego – Konstantego Zamoyskiego. Następnie pojechaliśmy do Majdanka – miejsca wzruszającego najtwardsze serca. Motto, górujące nad mauzoleum: „Los nasz dla was przestrogą” , towarzyszyło uczestnikom wycieczki podczas zwiedzania byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Zetknięcie ze scenami z życia uwięzionych, z miejscami, gdzie tysiące ludzi straciło życie, dostarczyło silnych, poruszających wrażeń. Dla wszystkich odwiedzających to pouczająca lekcja historii, o której nie da się zapomnieć.
Ostatnim punktem naszej wyprawy był obiad w restauracji „Bistro pod przykrywką”
i spacer po Lublinie powiązany ze zwiedzaniem Starego Miasta. Ze znajdującej się tam architektury obejrzeliśmy Wzgórze z Zamkiem Lubelskim, Bramę Grodzką, Bazylikę ojców Dominikanów, Rynek z gmachem Trybunału Koronnego, Archikatedrę, Bramę Krakowską i Nowy Ratusz.
Wycieczkę możemy uznać za udaną i wzbogacającą naszą wiedzę. Pełni refleksji
i wrażeń wróciliśmy do Solca o godzinie 19.15.
Izabela Mgłosiek
Opiekę nad uczniami w czasie wyjazdu sprawowały:
Izabela Mgłosiek
Marzena Dłużewska
Aneta Gębska
Michalina Pluta
Milena Mróz
Wycieczka do Krakowa - Wieliczki
Wycieczki szkolne to zawsze wielka radość dla uczniów. Nie tylko bawią
i uczą, ale też pozwalają na urozmaicenie nauki oraz oderwanie się od szkolnej ławki.
W dniu 13 maja 2022 roku uczniowie szkoły podstawowej z MOS w Solcu nad Wisłą pod opieką wychowawców pojechali na jednodniową wycieczkę szkolną Kraków – Wieliczka dofinansowaną w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę” .
Celem naszej wyprawy było poznanie zabytków i historii Krakowa oraz zwiedzenie wielickiej kopalni.
O godzinie 6.30 rano wyruszyliśmy autokarem do Krakowa. Po przybyciu na miejsce spotkaliśmy się z panią przewodnik i rozpoczęliśmy dwugodzinne zwiedzanie tego pięknego i urokliwego miasta. Kolejnym etapem naszej podróży była wpisana na listę UNESCO zabytkowa Kopalnia Soli „Wieliczka”. Zwiedzanie jej było dla naszej młodzieży niezwykłym przeżyciem. Wszyscy wytrwale pokonywali kolejne etapy kopalnianych szlaków, oglądając wiele pięknych komór i rzeźb solnych oraz główną atrakcję, czyli Kaplicę św. Kingi.
W drodze powrotnej dodatkową atrakcją była obiadokolacja w Restauracji McDonald’s. Późnym wieczorem wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Solca.
Anna Kowaleczka
Opiekunowie:
Dyrektor Bożena Kopcińska
Anna Kowaleczka
Zdzisław Szołajski
Milena Lasota
Muzyczny Konkurs Piosenki o Wartościach
2 czerwca 2022 roku odbył się Muzyczny Konkurs Piosenki o Wartościach w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Solcu nad Wisłą. Przedmiotem prezentacji konkursowych były piosenki, które w swojej treści niosły takie wartości jak: wiara, godność osoby, rodzina, przyjaźń, wartość życia oraz relacje międzyludzkie. Celem konkursu było kształtowanie wrażliwości na kulturę, pobudzenie do odkrywania i rozwijania talentów i zdolności.
W konkursie wzięli udział uczniowie klas VI -VIII Szkoły Podstawowej oraz klasy I – III Szkoły Branżowej.
Jury wyłoniło następujących laureatów:
I miejsce: Damian Krzeszowiec, Daniel Krygel
II miejsce: Nikola Kawalerowska, Klaudiusz Więckowski
III miejsce: Nanu Armeanca
Wyróżnienie: Mateusz Turzyński
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony wychowanków, uczestnicy prezentowali własne teksty. Uczniowie byli przygotowywani w ramach koła muzycznego, prowadzonego przez Agatę Zawadzką i Annę Kowaleczka.
Anna Kowaleczka
Konkurs "Welcome to England"
Dnia 6.06.2022 r. troje uczniów szkoły podstawowej z klasy 6 i 8 wzięło udział w gminnym konkursie z języka angielskiego „Welcome to England” . 11 maja 2022 r. zostali oni wyłonieni w 1 etapie konkursu na poziomie szkoły a następnie udali się reprezentować nasz ośrodek. Konkurs został zorganizowany przez Publiczną Szkołę Podstawową w Pawłowicach pod patronatem Pana Marka Szymczyka – Burmistrza Miasta i Gminy Solec nad Wisłą. Głównymi celami konkursu były: popularyzacja języka angielskiego wśród uczniów szkół podstawowych, propagowanie wykorzystywania technologii komputerowej w nauce języków obcych, umożliwienie uczniom wykazania się wiedzą szkolną i pozaszkolną, poszerzenie wiedzy o kulturze, geografii, historii i życiu codziennym w Anglii. Nasi uczniowie dzielnie przystąpili do konkursu za co zostali nagrodzeni.
Opiekunowie:
Paweł Biniek
Justyna Śledzińska
Szkolny Interaktywny Konkurs Języka Angielskiego: Best in English 2022
Serdeczne gratulacje dla wszystkich uczestników oraz zwycięzców Szkolnego Interaktywnego Konkursu Języka Angielskiego: 'Best in English 2022′, który przeprowadzono dnia 7 czerwca na platformie Genially. Konkurs miał na celu: promowanie wśród uczniów odpowiedzialności za samorozwój w obszarze wiedzy i umiejętności językowych z wykorzystaniem narzędzi IT, wzmacnianie samooceny uczniów – wiary we własne możliwości, rozwijanie kompetencji kluczowych oraz motywowanie do poszerzania horyzontów wiedzowych. Platforma Genially okazała się wybornym i atrakcyjnym narzędziem dla uczestników, które nie tylko zachęciło ich do udziału w konkursie, ale sprawiło, iż rywalizacja wiedzowa była świetną zabawą językiem obcym.
Urszula Pawłowska